نگهداشت کارکنان

نگهداشت کارکنان

۱۰روش کاربردی که مدیران باید برای حفظ کارمندان کلیدی خود بدانند

نگهداشت کارکنان کلیدی در کسب‌ و کار شما، برای موفقیت درازمدت بسیار اهمیت دارد. مدیران به‌ آسانی با این امر موافقت می‌ کنند که نگه‌ داشتن بهترین کارکنان می‌ تواند رضایت مشتری، افزایش فروش محصول، رضایت خاطر بیشتر سهامداران، وجود همکاران راضی‌ تر، برنامه‌ ریزی جانشینی مؤثر و دانش سازمانی را تضمین می‌ کند.

نگهداشت کارکنان

حفظ کارمندان مهم است و نگه‌ داشتن کارمندی کلیدی، هزینۀ بالایی دارد و مسائل سازمانی مانندِ ناامنی برای همکاران، وظایف اضافی که همکاران باید بر عهده گیرند، زمان و سرمایه‌ گذاری در استخدام و آموزش کارمندان جدید، ایجاد می‌ کند. برآوردهای گوناگون نشان می‌ دهد از‌ دست‌ دادن مدیر میانی تا ۱۰۰ درصد از حقوق همان شخص برای سازمان هزینه بر می‌ دارد. از‌ دست‌ دادن یک مدیر ارشد، حتی گران‌ تر است. این امر نه‌ تنها به دلیل درآمدهای از‌ دست‌ رفته بلکه به دلیل استخدام و آموزش فردِ جایگزین، برای سازمان هزینه دارد و رهبری سازمان را دچار مشکل می‌ کند.  برای سایر مقام‌ های ارشد سازمان، اغلب خدمات یک سرپرست نیاز است که می‌ تواند سازمان شما را تا یک‌ سوم حقوق سالانۀ این مقام، درگیر هزینه کند. وقتی این موقعیت‌ ها بیش از ۱۵۰،۰۰۰ دلار هزینه‌ بردارند، مبلغ هنگفتی برای سازمانی است که آن‌ ها را جذب می‌ کند.  مصاحبه‌ های هنگام خروج کارکنان، یک‌ چیز را نشان می‌ دهند؛ اینکه کارمندانی که در حال جدا شدن از سازمان هستند، می‌ توانند اطلاعات ارزشمندی را در رابطه با حفظ کارمندانتان به شما ارائه دهند. به نتایج آن‌ ها توجه کنید، زیرا هرگز منبعی قابل‌ توجه‌ تر از داده‌ های مربوط به‌ سلامت سازمان خود نخواهید داشت. هم‌ چنین بهتر است مصاحبه‌ هایی در زمان ماندن کارکنان انجام دهید تا بتوانید دلیل ماندن افراد در سازمان خود را بدانید. اگر می‌ خواهید بهترین کارمندانتان را حفظ کنید، این اطلاعات به شما در ایجاد فرهنگ و محیط کاری موردنیاز، یاری می‌ رساند.

نکاتی درباره نگهداشت کارکنان

توصیه‌ های زیر به شما کمک می‌ کند بهترین و مورد نیازترین کارمندان خود را از شکار، شغلی جدید حفظ کنید. اگر این ده عامل در محل کارتان وجود داشته باشد، احتمالاً درصد کمتری می‌ خواهند سازمان شما را ترک کنند و پیشرفت کاری نیز دوچندان خواهد شد.

مطمئن شوید کارمندان می‌ دانند چه انتظاری از آنان دارید

متفکران مدیریت، فردیناند در «چرا کارمندان کاری را که باید انجام دهند، انجام نمی‌ دهند و چه‌ کاری می‌ توان در این رابطه انجام داد» و مارکوس باکینگهام و کورت کوفمن در «نخستین شکستنِ همۀ قوانین» بر این باورند که، تغییر مداوم انتظارات، استرس ناسالم ایجاد می‌ کند؛ بنابراین چهارچوب خاصی ارائه دهید که در آن انتظار می‌ رود کارکنان به‌ روشنی انتظارات را بدانند.

نظارت کیفی داشته باشید

بیش ازآنچه انتظار می‌ رود، کارکنان اغلب به دلیل اینکه مدیران و سرپرستان نا موفقی دارند،محل کار خود را ترک می کنند. شکایت‌ های دائمی کارمندان، به این موارد اشاره دارد:

  •  نبود شفافیت در مورد انتظارات؛
  •  نبود شفافیت دربارۀ درآمد‌ های بالقوه؛
  •  نبود شفافیت در مورد بازخورد های عملکردی؛
  •  شکست در حفظ زمان‌ بندی جلسه‌ ها؛
  •  شکست در فراهم‌ آوری چهارچوب‌ ها و ساختارها.

بستری فراهم کنید تا کارمندان بتوانند آزادانه نظر بدهند

آیا سازمان شما ایده‌ های خود را ارائه می‌ دهد و محیطی فراهم می‌ کند که در آن افراد راحت بتوانند بازخورد هایشان را ارائه دهند؟ در این صورت، کارمندان هم می‌ توانند ایده‌ هایی داشته باشند که در صورت انتقاد و تعهد به بهبود مداوم، تمامی این عوامل در نگهداشت کارکنان نقش دارند.

به کارمندان اجازه دهید از استعدادها و مهارت‌ های خود بهره بگیرند

یک کارمند با‌ انگیزه می‌ خواهد در خارج از فیلد کاری خاص خودش مشارکت داشته باشد. با وقت گذاشتن برای یادگیری مهارت‌ ها، استعدادها و تجربۀ گذشته و فعلی کارکنان خود آغاز کنید.

درک عادلانه و رفتار منصفانه داشته باشید

اگر به یک نمایندگی فروش جدید که موفقیت کسب کرده است کمیسیون داده شود، سایر کارمندان احساس می‌ کنند فریب خورده‌ اند. اگر کارمندی تازه‌ وارد از ارتقای بیشتری نسبت به کارمندان با سابقه‌ تر برخوردار شود، آنان احساس بدبختی می‌ کنند. البته، حقوق نیز مهم است. اگر به کارمندی با سه سال تجربه، ۱۵۰۰۰ دلار افزایش حقوق داده شود و تعداد بیشتری از کارمندان ارشد نیز تنها ۱۰،۰۰۰ دلار دریافت کنند، بی‌ شک این موضوع بر روحیۀ آنان اثر خواهد داشت. حتی اگر آن کارمند شایستۀ افزایش باشد ، این نکته را در نظر داشته باشید  که چنین تصمیم‌ هایی تأثیر منفی بر دیگران می‌ گذارند.

ابزار، زمان و آموزش باید بهترین دوست شما باشند

هنگامی‌ که کارمندی در کارش ناکام است، از خود بپرسید: آیا سیستم کاری باعث شکست فرد می‌ شود؟ کارمندان باید برای انجام کار خود ابزار لازم را داشته باشند، وگرنه به سمت کارفرمایی میل می‌ یابند که، ابزارهای لازم برای موفقیت را در اختیارشان قرار می‌ دهد.

به یاد داشته باشید کارمندان نمونه می‌ خواهند یاد بگیرند و رشد کنند

اگر کارمندان نتوانند فرصت‌ های تازه‌ ای را امتحان کنند و وظایف چالش‌ برانگیز را بر عهده گیرند یا در سمینارها شرکت کنند، راکد خواهند شد. یک کارمند با‌ ارزش و حرفه‌ ای باید دارای فرصت‌ های رشد در سازمان باشد تا بتواند ظرفیت ها را تحقق بخشد. این موضوع در نگهداشت کارکنان مهم است.

با کارکنان نشست دوره‌ ای برگزار کنید

این موضوع، شکایتی رایج در هنگام مصاحبۀ  هنگام خروج افراد است. حتی رئیس یک شرکت هم باید برای آشنایی بااستعداد ها، توانایی‌ ها و مهارت‌ های کارکنان مدتی را برای دیدار با آن‌ ها زمان بگذارد. ملاقات دوره‌ای با هر‌یک از کارمندان ابزار مهمی برای کمک به کارکنان است تا اعتماد‌به‌نفس داشته باشند. در نتیجه یک رهبری مشارکتی با افرادی وفادار و متعهد به دست می آید.

هر شرایطی که باشد، هرگز شغل یا درآمد کارمند را تهدید نکنید

حتی اگر می‌ دانید او را در آینده‌ ای نزدیک اخراج خواهید کرد، بازهم در‌ میان‌ گذاشتن این مسائل با کارکنان اشتباه است. مهم نیست شما چگونه اطلاعات را توضیح می‌ دهید یا بیان می‌ کنید، این رفتار، کارمندان را عصبی کرده، موجب بی انگیزگی کارکنان شده و سبب می‌ شود بهترین کارکنان شما رزومه‌ هایشان را به‌ روز کنند. نباید اطلاعات عملکردی قوی را از افراد دورنگه دارید، بلکه پیش از بیان آنچه سبب می‌ شود افراد احساس کنند نیاز به جست‌ و جوی کار دیگری دارند، به آن بیندیشید.

از کارکنان قدردانی کنید تا قدردان شما باشند

تشکر های مداوم به خاطر انجام‌ دادن کارها به کارمندانتان عزت نفس می‌ دهد. جوایز مالی، پاداش‌ ها و هدایا سبب می‌ شوند تقدیر از شما پُررنگ‌ تر شود. افزایش حقوق به خاطر موفقیت‌ ها، به شما کمک می‌ کند کارمندان را بیش از هر عمل دیگری حفظ کنید. کمیسیون‌ ها و پاداش‌ هایی که به‌ راحتی به‌ صورت روزانه محاسبه می‌ شوند و به‌ راحتی قابل‌ درک هستند، انگیزه را افزایش داده و به نگهداشت کارکنان نیز یاری می‌ رسانند.

اگر این ده نکته را در محل کار خود داشته باشید، می‌ توانید کارمندان ارزشمند خود و بهترینِ آنان را حفظ کنید. به این ترتیب شما در نگهداشت کارکنان موفق خواهید بود.

 

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید