تفاوت ویدیو کنفرانس و وب کنفرانس چیست؟

وب کنفرانس

پیشرفت تکنولوژی و به وجود آمدن ابزارهای ارتباطی همچون ویدیو کنفرانس و وب کنفرانس باعث شده که این دو  مفاهیم باهم اشتباه گرفته شوند .در این مقاله به تعریف و تفاوت این دو مقوله میپردازیم :

بخش اول : تعاریف ویدیو کنفرانس و وب کنفرانس

وب کنفرانس

ابزاری است مناسب برای انجام خدمات آنلاین مختلف مانند جلسات ، آموزش ها ، سمینار ها و . . . این ارتباط بین دو یا چند کابر با ساده ترین دستگاه هوشمند همچون کامپیوتر ، موبایل و . . . متصل یه اینترنت قابل انجام است.

وبینار تعریف دیگری از وب کنفرانس است که از دو کلمه وب و سمینار تشکیل شده است که به معنی ارایه و آموزش از طریق وب است.

ویدیو کنفرانس

ویدیو کنفرانس تکنولوژی است که میتواند دو یا چند کامپیوتر را که در مکانهای مختلف با فواصل مختلف از هم قرار دارند را به طور هم زمان و زنده از دو طریق انتقال صدا و ویدیو به هم ارتباط دهد. در این روش ، امکان هماهنگی جلسه بدون حضور فیزیکی افراد و امکان حضور همزمان یک شخص در چند مکان را فراهم آورده است .

در دهه ۱۹۹۰ با معرفی ارتباطات مخابراتی که دارای ظرفیت بالا و قیمت ارزان بودند و هم سو شدن آن با تکنیک فشرده سازی ویدیو و پردازشگرهای قوی کامپیوترها ، این ویدیو کنفرانسها نقش به سزایی در کار ، تحصیل ، پزشکی و . . . داشته است .

بخش دوم : تفاوت ویدیو کنفرانس و وب کنفرانس چیست؟

تکنولوژی ویدیو کنفرانس با :

  • کاهش فاصله ها و فراهم نمودن امکان حضور همزمان در چندین مکان مختلف
  • صرف جویی اقتصادی در هزینه های رفت و آمد
  • صرف جویی در زمان

در برقراری ارتباط نقشه مهمی دارند.

تکنولوژی وب کنفرانس همانند یک کلاس واقعی است که با در نظر گرفتن زمان مشخص ، فراگیران میتوانند از هر جای دنیا در کلاس حضور داشته باشند و از آن بهره مند شوند که :

  • امکان آپلود و نمایش فایل های پرزنتی نظیر ویدئو ، پی دی اف و …
  • ضبط جلسه های برگزار شده و استفاده مجدد از محتوای آنها
  • امکان مدیریت کردن کاربران و شرکت کنندگان در وب کنفرانس و . . . را فراهم میکند.

و عدم احتیاج به سخت افزار پر هزینه و عملکرد خوب با سرعت محدود اینترنت و راحتی در کاربری از مزایای خوب این فناوری به شمار میرود.

منبع : eztalks

امکان ارسال دیدگاه وجود ندارد!