Micro-learning

Micro-learning

امروزه ما با انواع شیوه‌های مدرن یادگیری روبرو هستیم؛ از قبیل آموزش از راه دور (Distance Education)، یادگیری همراه (Mobile Learning)، آموزش الکترونیکی (E-learning)، کلاس معکوس (Flipped Classroom) و یادگیری خُرد (Microlearning) که موضوع این نوشتار است. آموزش خرد یا همان Micro-learning که به صورت Microlearning نیز نوشته می‌شود، به معنای عرضه محتواهای آموزشی و ارزشمند در قالب کپسولی و به صورت مینیاتوری است؛ به عبارت دیگر ارائه محتواهای کوتاه و پرمغز در بستر زمانی کوتاه.

ویژگی های میکرولرنینگ (Micro-learning) را به عبارات گوناگونی ترجمه کرده‌اند، از جمله میکرو آموزش، آموزش خرد، میکرو یادگیری، ریز آموزش، آموزش میکرو، یادگیری جزئی و … که البته همه اینها، به یک معنا اشاره می‌کند. میکرو یادگیری یکی از استراتژی‌های آموزش است که در آن محتوا به طور مستمر به شکل واحدهای کوچک به دانش‌آموز منتقل می‌شود. میکرو لرنینگ از تکه‌های کوچکی که به آسانی قابل درک و فهم است تشکیل یافته و از بخش‌های اصلی آن می‌توان به ویدیوهای کوتاه ۱ تا ۲ دقیقه‌ای، پاورپوینت، کلیپ‌های صوتی، اینفوگرافیک‌ها، کنفرانس‌های مجازی و غیره اشاره کرد. این نوع یادگیری یکی از خلاقانه‌ترین راه‌های آموزش است که باعث می‌شود فرایند آموزش، به نوعی با سرگرمی همراه شود و از دشواری و یکنواختی فراگیری علوم جدید کاسته گردد. در این شیوه آموزشی، نیازهای یادگیرنده با استفاده از فناوری‌های روز، به سرعت برطرف می‌شود و به همین دلیل بسیار موثر و کارآمد است.

ویژگی های میکرولرنینگ (Micro-learning)

۱-سریع و ارزان

بهای خرد آموزی یا میکرو یادگیری به دلیل کوتاه بودن مدت آموزش پایین‌تر از آموزش الکترونیکی سنتی است. این نوع آموزش بسیار سریع‌تر از آموزش الکترونیکی سنتی ساخته می‌شود و گسترش می‌یابد.

۲-چرخه‌ی توسعه‌ی کوتاه‌تر

به دلیل طول دوره‌ی اجرا و قالب‌های معمول که برای توسعه‌ی خرد آموزی یا میکرو یادگیری استفاده می‌شوند، این دارایی ها دارای چرخه‌ی توسعه بسیار کوتاه‌تری هستند.

۳-به آسانی قابل به‌روز رسانی

قالب های آموزش بر پایه‌ی واحدهای یادگیری خرد را می‌توان جهت ارتقاء تاثیرات‌اش به سرعت  به‌روز رسانی و اصلاح کرد.

۴-کاربرد گسترده‌تر

قالب‌های طراحی خرد آموزی یا میکرو یادگیری شامل قالب‌های رسانه‌ای قوی هستند که به حفظ بهتر دانش منجر می‌شوند.

۵-تاثیر بالاتر

آموزش بر پایه‌ی واحدهای یادگیری خرد برای بزرگسالانی با محدوده‌ی توجه کوتاه‌تر ایده‌ال است و برای جوانان نیز بسیار جذابیت دارد.

مزایای منحصر به فرد میکرولرنینگ

  • میکرولرنینگ ۵۰ درصد مشارکت بیشتر را ایجاد می‌کند.
  • میکرولرنینگ، انتقال یادگیری را ۱۷ درصد موثرتر ساخته.
  • از هر ۱۰ متخصص توسعه آموزشی، ۸ نفر میکرولرنینگ را ترجیح می‌دهند، چرا که مخاطبین آموزش آن‌ها این روش را ترجیح می‌دهند.
  • یادگیری در طول ۳ تا ۷ دقیقه با ظرفیت حافظه فعال و مدت‌زمان توجه انسان، مطابقت دارد.
  • با دوره‌های میکرولرنینگ مجازی هزینه آموزش تا ۵۰ درصد کاهش و سرعت آموزش تا ۳۰۰ درصد افزایش می یابد.

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید