چگونه مقاله بنویسیم

یک مقاله و یا نوشتار سعی دارد در مورد یک موضوع  اطلاعاتی را یه خواننده انتقال دهد. از این اطلاعات می توان به اطلاعات فرهنگی، جامعه شناسی، علمی، پژوهشی  و…. اشاره نمود . اصول مقاله نویسی مناسب شامل بخش های ساختار، متن، کلمات کلیدی و فهرست می باشد. در این نوشتار در ابتدا ساختار و بخش های اصلی یک مقاله مانند لیدر، فهرست، متن ها، لینک های داخلی و … توضیح داده شده و سپس نحوه ایجاد کلمات کلیدی و همچنین بررسی نحوه توضیح ان بیان خواهد شد .

زمان مطالعه : ۱۰ دقیقه

عنوان

عنوان مقابه باید گویایی مطالب بیان شده در مقاله باشد . عنوان منتخب شده بهتر است شرایط زیر را دار باشد.

 1. عنوان مناسب
 2. عنوان نباید طولانی بوده و در حالی که مختصر و مفید است نباید گنگ باشد
 3. عنوانها نباید تکراری باشند در این صورت به انتهای عنوان کلمه متتمایز کننده مثل بخش اول ، پارت ۱، تعریف عمومی و تعریف خصوصی و… اضافه میشود
 4. طول عنوان نباید از ۱۰ کلمه بیشتر باشد

نکته : می توان رنگ عنوان را بر اساس  نوع مطلب یا متن مقاله و یا عکس های استفاده شده تغییر داد.

برای مثال به عنوان زیر نگاه کنید.

چکیده و یا هدایتگر مقاله (leader)

لیدر و یا چکیده یک متن یعد از عنوان نوشته شده و به خواننده این توانایی را  میدهد که با موضوع کلی مقاله آشنا شود . معمولا این قسمت مختصر بوده و در چند خط موضوع اصلی مقاله را مطرح می نمایید. استفاده از کلمات کلیدی و مناسب در این قسمت حائز اهمیت می باشد. در بعضی از مقالات نویسنده با استفاده از تصویر مناسب سعی میکند بصورت بصری مفهوم مقاله را منتقل نماید.

فهرست

همگی ما با فهرست آشنا هستیم . آما فهرست یک مقاله بجز انکه مفهوم کلی خود را دار است اما باید شرایط زیر را  را نیز دارا باشد.

 • موارد اصلی ارائه گردد.
 • لینکدار باشد (لینک داخلی به داخل  صفحه مقاله داشته باشد).
 • گویای تمامی مطالب باشد.

متن یا بادی مقاله

متن مقاله بر اساس موضوع مقاله انتخاب میشود. این متن یا می تواند توسط خودنویسنده به رشته تحریر درآمده باشد و یا توسط نویسنده گرد اورری و یا تالیف ، گردآوری و ترجمه شده باشد. در صورتی که نویسنده کل مقاله و یا بخش های از آن را خود نوشته باشد، نیاز به دادن منبع نیست. اما اگر تالیف و گرد آوریو یا  ترجمه  شده باشد باید در بخش منابع از آن استفاده نمود. نکته بعدی رعایت اصول نگارشی و عدم وجود غلط های املایی و اصطلاحات کوچه و بازاری در متن مقاله است. مگر انکه در حال نقل قول از کسی و یا چیزی باشیم. که در این صورت ان بخش از نوشتار را در بین گیومه قرار میدهیم .

متن های علمی و تحقیقی نیازمند منبع های مناسب است که در بخش منابع انها را ذکر کرده  و در صورت نیاز می توان منابع بالا چین نیز مشخص شود. این منابع بصورت پشت سر هم در قسمت منابع آورده میشود. کلمات کلیدی در داخل متن برای اولین بار لینک دهی میگردد. مگر آنکه  لینک های مجزا برای یک کلمه کلیدی موجود باشد . در بخش کلمات کلیدی بیشتر در مورد این نوع از لینک دهی صحبت خواهد شد.

متن مقاله معمولا بالای ۳۵۰ کلمه می باشد. لازم بذکر است که کلمات اضافه مانند: و، را، برای، و … در حین شمارش، شمارش نمیگردند. برای شمارش کلمات می توان از برنامه Office Word و یا سایت های نظیر Wordcounter ویا Wordcount استفاده نمود.

دسته بندی موضوعی و یا بخش بندی بر اساس متن موضع بسیار مهمی است که باید به آن اشاره نمود. دسته بندی مناسب هم باید بخش های گوناگون مقاله و یا بخش های با ارتباط کمتر را از هم جدا نمایید و همچنین هر بخش باید تیتر مناسب داشته یاد. نوع دسته سرتییرها هددینگ ۱ (تتیر۱) و زیر تتیرها هدینگ ۲ ( تتیر ۲) است.  در صورت تغییر اندازه فونت و یا خانواده فونت همه سرتیترها و یا زیرتتیرها باید بکسان بوده اما میتوان رنگ ان را تغییر داد که پیشنهاد نمیشود. معمولا خانواده فونت سرتیترها و زیرتیترها یکی است اما اندازه فونت زیرتیترها کوچک تر از سرتیترها است.

انواع لینک دهی

به ارجاعات به صفحهای بجز صفحه مقاله لینک دهی گویند .در  کل دو نوع دسته  لینک موجود است که به اختصار در ذیل توضیح داده میشود .

 • لینک خارجی : به لینک های گفته میشود که  به دامنه منتشر کننده مقاله ارجاع داده نشده باشد.  این لینک ها الزاما باید در صفحه جدید باز شوند.
 • لینک داخلی: این دسته به دامنه منتشر کننده مقاله ارجاع داده شده و هم میتواند در صفحه جدید باز شوند و هم در صفحه کنونی. بهتر است لینک های داخلی در صفحه کنون باز گردند.

عکس ها و یا تصاویر

تصاویر یکی از اجزای مهم هر مقاله میباشد. بجز آنکه مقاله را از حالت بی روح و متنی خارج می نماییند، در اکثر موارد با ایجاد یک دید بصری خواننده را در درک بهتر مطلب کمک و یاری می رسانند. لذا تصویر ها باید با وسواس و مناسب متن انتخاب شود.  برای انتخاب تصاویر بهتر است به نکات زیر توجه فرمایید.

 • تصویر نباید بی کیفیت و تار باشد .
 • هم بستگی و مناسب بودن تصویر با متن پاراگراف و یا بخش یکی دیگر از خصوصیات تصویر مناسب است .
 • در بیشتر موارد سعی میگردد حجم عکس با استفاده از نرم افزار های ویرایش عکس مثل Adobe Photoshop و یا برنامه های رایگان مثل Paint.Net حجم عکس را بهینه نمود.
 • در صورت عدم وجود عکس واقعی می توان از تصاویر شماتیک و یا هوش مصنوعی استفاده کرد.
 • طیف رنگی عکس ها با دیگر تصاویر بهتر است یکی بوده و قالب عکس ها یکسان باشد. اگر همه کناره تمامی تصاویر گرد شده است تصویر جدید نیز همین تم را رعایت نماید.

بخش نتیجه گیری مقاله

در قسمت نتیجه گیری یا کلام اخر و در این مقاله خواندیم، محتوای کلی مقاله در چند خط اورده میشود. فراموش نشود که در زیر این بخش کلمات کلیدی آورده شود . این کلمات کلیدی می تواند لینک دار باشند و با ویگرول از هم جدا شوند. در صورتی که برای کلمه کلیدی لینک نداشته باشیم از لینک به صفحه همان مقاله می توان استفاده نمود.. برای لینک دهی بهتر است نکات بخش انواع لینک دهی را مد نظر داشته باشیم.

نکته بهتر از هشتک (#) برای کلمات کلیدی استفاده نشود.

منابع

وجود منبع برای هر مقاله یک امر حیاتی است. منبع ها به مقاله اعتبار داده و همچنین باعث افزایش نرخ بازدید صفحه می گردند. برای منبع دهی بهتر است از سایت های معروف و معتبر استفاده شود. سایت های بلاگ و سایت های زرد منبع موثقی نبوده و نباید استفاده گردند.

نکته : بهتر است از سایت های رقیب برای دادن منبع استفاده نشود.

نکته : در زمان دادن منبع فقط اسم سایت و یا کتاب اورده شده و سپس لینک دهی میگردد. مثلا اگر منبع ما سایت مایکروسافت به https://www.microsoft.com/en-us/ باشد جهت منبع و یا لینک دهی کلمه مایکروسافت نوشته شده و سپس به ان کلمه لینک https://www.microsoft.com/en-us/ را میدهیم . مثل مایکروسافت

کلام آخر …

در این جستار سعی شد که اصول مقاله نویسی به اختصار توضیح داده شد. و خواننده از این پس با نگرش بهتری می تواند مقالات جذاب و بهینه جهت ارائه مطلب گردد، را تهیه نماید.

 

کلمات کلیدی : اصول مقاله نویسی، SEO، مقاله، عنوان مقاله ، لینک دهی

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید