سال نو

۱۰ تصمیم متداول برای سال جدید و ( راهکارهایی برای دنبال کردن آنها )

هر ساله، میلیون ها نفر تصمیماتی جدید برای سال نو می گیرند، به این امید که جرقه ای در جهت تغییرات مثبت ایجاد کنند. این تصمیمات اغلب متمرکز بر موضوعات تکراری (نظیر سلامت، تناسب اندام، بهبود وضعیت مالی و یادگیری چیزهای جدید) هستند. احتمالا برخی از این موارد برای شما هم آشنا به نظر برسد:

 1. ورزش بیشتر
 2. کاهش وزن
 3. سازماندهی به امور
 4. یادگیری مهارت یا سرگرمی جدید
 5. استفاده تمام و کمال از زندگی
 6. پس انداز بیشتر / خرج کمتر
 7. ترک سیگار
 8. صرف زمان بیشتر با خانواده و دوستان
 9. مسافرت بیشتر
 10. مطالعه بیشتر

تحقق بخشیدن به تصمیمات سال نو

علیرغم نیت حسنه ای که مردم دارند، هنگامی که هیجانات ابتدای سال فروکش می کند، اغلب در عملیاتی کردن برنامه های خود با چالش روبرو می شوند. براساس مطالعه ای که در مجله روانشناسی بالینی منتشر شده است، تنها ۴۶ درصد از افراد در تصمیمات سال نو موفق بوده اند. این به معنای شکست بیش از نیمی از افرادی است که برای سال جدید هدف تعیین می کنند.

این مطالعه همچنین شامل گروهی نیز بود که تصمیم مشخصی برای سال نو نداشتند اما هدفی داشتند که می‌خواستند در آن سال به آن برسند. تنها ۴ درصد از آنها در دستیابی به اهداف خود موفق بودند که نتیجه ای به مراتب بدتر از گروه اول داشت.

طبیعتا ما نمی خواهیم در زمره افرادی باشیم که در رسیدن به آرزوها و رویاهای خود برای سال ۱۴۰۲ شکست می خورند. بنابراین نیاز به یک برنامه جامع برای پیگیری تصمیمات خود داریم.

اگر می خواهید شناخت بهتری از تصمیمات خود برای سال نو داشته باشید، این ۱۰ مرحله را دنبال نمایید:

 1. آمادگی ذهنی برای تغییر

تغییر عادات ریشه دار کار ساده ای نیست، بنابراین قبل از غوطه ور شدن در اهداف جدید، مهم است یک قدم به عقب بردارید و برای تغییرات قریب الوقوع آماده شوید.

اولین پیشرفت در تغییر، اطلاع از داشته های فعلی و اقدامات گذشته است. یعنی با توجه به اینکه در پایان یک سال و آغاز سال بعد هستیم، زمان مناسبی برای بررسی دستاوردهای گذشته است. به موضوعات زیر فکر کنید:

 • در سال گذشته چه تصمیماتی داشتم؟
 • در ایجاد چه پیشرفت هایی توانمند بودم؟
 • در ایجاد چه پیشرفت هایی ناتوان بودم؟

ناخودآگاه ممکن است روی ناتوانی ها متمرکز شوید ولی نباید پیشرفت ها هر چقدر هم جزیی فراموش شوند و داشتن حس مثبت به واسط تجلیل پیشرفت ها قطعا مفید خواهد بود.

باید نسبت به تحقق تصمیمات جدید خوش بین بود، به همین دلیل حس مثبت کسب شده از دستاوردهای گذشته را برای یاداوری در زمان مواجهه با چالش در آینده استفاده کنید.

در فکر کردن به تغییرات مدنظر به موارد زیر توجه داشته باشید:

 • مثبت بمانید
 • از تغییرات بزرگ و ناگهانی پرهیز کنید
 • تغییرات باید تدریجی باشند
 • تغییرات بزرگ را با اجرای تغییرات کوچک بنا کنید
 • کمی جای خطا بگذارید
 1. هدفی تعیین کنید که به شما انگیزه دهد

از اینکه چقدر مردم اهدافی را تعیین می کنند که برای خودشان نیست، متعجب خواهید شد. اهدافی که توسط یک مدیر، همسر، فشار والدین یا همسالان اجبار می شوند.

هر چقدر اشتیاق کمتر باشد شانس موفقیت نیز کمتر خواهد شد. بنابراین باید مطمئن شوید که هدف تعیین شده برای شما مهم است و در رسیدن به آن برای شما ارزش و منفعتی وجود دارد. این دلیل و تمایل شما و در یک کلام انگیزه شما برای اقدام عملی خواهد بود.

نه تنها باید با درونی ترین خواسته های خود هماهنگ شوید، بلکه باید مطمئن شوید که تصمیمات با اولویت های اصلی شما همسو هستند.

اگر اهداف شما شغل محور هستند، مانند بهبود مهارت های اکسل، ایجاد برنامه توسعه حرفه ای، راهی عالی برای حفظ انگیزه در مسیر رسیدن به هدفتان است.

 1. تصمیمات را به اندازه ای که قابل مدیریت باشند محدود کنید

یک اشتباه رایج تنظیم اهداف با انتظارات غیرمعقول است. همه ما می خواهیم ۲۵ زبان مختلف و ۱۵ مهارت شغلی جدید یاد بگیریم و ۵ عادت بد را هم ترک کنیم اما ما ابر قهرمان نیستیم. داشتند تصمیمات فراتر از محدودیتها، ختم به نرسیدن به آنها می شود.

بنابراین، باید فهرست کوتاهی از تصمیماتی که می‌ توانید در سال آینده مدیریت کنید، تهیه کنید. نکته کلیدی در اینجا درک نحوه اولویت بندی این لیست است. در اینجا مهم شناخت محدودیت های خود است.

این هم به خاطر داشته باشید که بهتر است یک تصمیم را عملیاتی کنید تا اینکه چندین تصمیم نیمه تمام داشته باشید.

 1. تصمیمات مشخص داشته باشید

در تعیین اهداف از چارچوب تعیین هدف SMART کمک بگیرید.

 • Specific : اهداف را تا حد امکان واضح بیان کنید. به عنوان مثال ترک سیگار مشخص تر از سالم بودن است. در حالی که “سالم بودن” عالی است، این عبارت می تواند به روش های مختلف تفسیر شود.
 • Measurable : اهداف خود را قابل اندازه گیری کنید. مثلا ۱۰ درصد از وزن بدنم را کاهش خواهم داد.
 • Attainable : هدفی دست یافتنی و در عین حال چالش برانگیز انتخاب کنید. پیدا کردن ۱۰۰ دوست در سال جاری شگفت انگیز است اما انجام آن احتمالاً بسیار سخت است. از سوی دیگر، ایجاد ۱۰ دوست جدید امکان پذیر است.
 • Relevant : همان طور که پیش تر در خصوص انگیزه صحبت کردیم، آن را با اولویت ها و برنامه های خود مرتبط نگه دارید.
 • Time-sensitive : به خود یک چارچوب زمانی بدهید که در آن به یک هدف برسید.
 1. اهداف بزرگ را به اهداف کوچکتر تقسیم کنید

بسیاری از ما علی رغم نیت مثبتی که داریم در تاثیر اشتیاق، به طور ناخودآگاه هدف بزرگی را انتخاب می کنیم که رسیدن به آن آسان نیست. تقسیم یک هدف بزرگ به اهداف کوچک که دست یافتنی تر هستند مفید خواهد بود.

برای این منظور گام های زیر را دنبال کنید:

 • فهرستی از وظایف فرعی ایجاد کنید.
 • آنها را طبق اولویت مرتب نمایید.
 • از ابزارهای بصری برای مشاهده بهتر آنها استفاده کنید.
 • برای هر کار نقاط عطف تعیین کنید.
 • مشخص کنید که هر کار چقدر زمان نیاز دارد.
 • منابع مورد نیاز را بر اساس برنامه ریزی انجام شده، اختصاص دهید.
 • روی قدم بعدی تمرکز کنید و نه هدف بزرگ
 1. اهداف خود را بنویسید

در حالی که داشتن اهداف عالی است، مستند سازی آنها به نوعی حیاتی است. در اینجا شش دلیل برای نوشتن اهداف خود آورده شده است:

  • آنها به راحتی فراموش می شوند. اگرچه ممکن است احمقانه به نظر برسد، اما ما انسان هستیم و ممکن است به راحتی حواسمان پرت شود و فراموش کنیم.
  • نوشتن تصمیمات به شما کمک می کند تا مشخص کنید که می خواهید به چه چیزی برسید. این شما را مجبور می کند که تصمیم بگیرید و در کلمات خود دقیق باشید.
  • نوشتن قصد و نیت را ایجاد می کند، اما برای رسیدن به نتیجه باید اقدامی انجام شود. داشتن یک گزارش مکتوب از اهداف یادآوری دائمی برای اقدام است.
  • اهداف مکتوب می توانند به عنوان یک فیلتر و چراغ راهنمایی برای دنبال کردن فرصت ها عمل کنند.
 • اهداف مستند به شما کمک می کنند تا بر مقاومت در برابر پیشرفت غلبه کنید. ما اهدافی را برای حرکت رو به جلو تعیین می کنیم، اما مقاومت طبیعی در برابر تغییر وجود دارد. اهداف نوشته شده شما وقتی به مانع برخورد می کنید، شما را به جلو سوق می دهد.
 • در نهایت، اهداف مکتوب یادآور این است که چقدر پیشرفت کرده اید و چه چیزی به دست آورده اید. این احساس خوبی است که در پایان سال آینده به گذشته نگاه کنید و بدانید که تصمیم شما به نتیجه رسیده است.
 1. تصمیمات خود را با دیگران به اشتراک بگذارید

خیلی خوب است که برای خود تصمیم بگیرید و شاید حتی آن را یادداشت کنید، اما اگر هیچ کس دیگری از آن اطلاعی نداشته باشد، فراموش کردن یا حتی نادیده گرفتن آن آسان است. و وقتی به آن دست یابید، هیچ کس اهمیت نمیدهد.

از طرف دیگر، همتایان شما که تصمیم گرفتند هدفشان را به کسی بگویند، احساس متفاوتی دارند. اکنون که آنها هدف خود را عمومی کرده اند، احساس تعهد و مسئولیت پذیری می کنند. اگرچه مسخره به نظر می رسد، این احساس گناه اغلب قوی تر از خود انگیختگی است.

 1. هر جا که مقدور است اقدامات را هوشمند و مکانیزه کنید

خبر خوب این است که احتمالاً فناوری را در جیب خود دارید که می تواند به شما کمک کند تا تصمیمات خود را بهتر دنبال کنید – اتوماسیون در قالب برنامه های یادآور.

امروزه، میلیون‌ها برنامه و سرویس مختلف وجود دارد که به شما کمک می‌کند تا تصمیمات خود را دنبال کنید.

 1. تصمیمات خود را به طور منظم مرور کنید

اگر به طور منظم به تصمیم خود فکر نمیکنید، قرار نیست آن را دنبال کنید. بنابراین، بخش مهمی از تحقق هدف شما، مرور منظم آن است. حداقل این بررسی باید ماهانه باشد، اما هر چه بیشتر باشد، بهتر است.

شاید کمی احمقانه به نظر برسد که هر روز به تصمیم خود فکر کنید، اما این مراحل کوچکتر مضاعف است که منجر به تغییرات عظیم در طول یک سال می شود.

 1. اگر از مسیر خارج شدید، سریع به راه خود باز گردید

همانطور که پیش تر گفتیم زمان می‌ برد تا تصمیم شما به واقعیت تبدیل شود، و می ‌دانیم که تغییر دشوار است. در واقع، ما از قبل گفتیم که باید جایی برای اشتباهات و شکست ‌ها بگذاریم.

این موارد را ذهن داشته باشید:

 • نادیده گرفتن یک کار میانی، یک شکست کامل نیست.
 • از دست دادن یک هدف با ۱۰ درصد یا حتی ۸۰ درصد، شکست کامل نیست.
 • دیر به پایان رساندن یک کار، یک شکست کامل نیست.

شکست ‌ها ممکن است اتفاق بیفتند، اما تا زمانی که به درستی مدیریت شوند، روی هدف بزرگ تأثیری نمیگذارند. نکته کلیدی این است که به هر قیمتی از یک نگرش شکست ‌طلبانه اجتناب کنید، به عنوان مثال، “خب، من یک بار اشتباه کردم، چرا باید دیگر سعی کنم این کار را انجام دهم.”

و اگر عقبگردی وجود دارد، مهم است که بفهمید چه چیزی منجر به آن شد و چگونه می توانید از وضعیت مشابه در آینده جلوگیری کنید، به عنوان مثال، “اگر بعد از کار، بازی های ویدیویی انجام دهم، به باشگاه نخواهم رفت. بعد از کار، نباید بازی های ویدیویی انجام دهم!»

به محض اینکه اشتباهی مرتکب شد، اوضاع را کنترل کنید و به سراغ کار بعدی بروید. برای مثال، اگر یک جلسه مطالعه را رها کردید، فردا آن را جبران کنید و ادامه دهید. چند اشتباه کوچک نباید تصمیم شما را برای سال خراب کند!

در پایان، امیدواریم راهکارهای پیشنهادی در این مقاله برای شما مفید واقع شود و در سال پیش رو به اهداف و آرزوهای خود دست پیدا کنید.

سال نو

سال ۱۴۰۲ پیشاپیش مبارک

۵/۵ - (۱ امتیاز)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *