پایان دوران Flash

Flash

پشتیبانی از Flash در پایان سال ۲۰۲۰ میلادی متوقف خواهد شد.

به مدت ۲۰ سال ، Flash نقش موثری در وب داشته، از ابزارهای تماشای فیلم و اجرای برنامه ها گرفته تا بازی ها و محتواهای چندرسانه ای و تعاملی. اما طی چند سال گذشته ، استفاده و پشتیبانی از Flash کمتر رایج شده است. شش سال پیش، ۸۰ درصد از کاربران دسکتاپ Chrome هر روز از یک سایت با Flash بازدید می کردند. امروزه میزان استفاده تنها ۵ درصد است و همچنان رو به کاهش است.

این روند نشان می داد سایت ها در حال مهاجرت به سمت فن آوری های مدرنی هستند که سریعتر و دارای پویایی و امنیت بیشتری نسبت به Flash هستند. این راهکارهای جدید همچنین روی موبایل و دسکتاپ کار می کنند ، بنابراین می توانید از سایت مورد علاقه خود در هر مکان بازدید کنید. از این رو شرکت ادوب از سال ۲۰۱۷ پایان پشتیبانی از آن را طی سه سال آینده در نظر گرفت.

شرکت Adobe که متولی Flash از سال ۲۰۰۵ و پس از تصاحب Macromedia ( خالق Flash ) می باشد، پیش تر به طور رسمی با این ابزار محبوب در دهه های قبل خداحافظی کرده بود. در اطلاعیه این شرکت آمده است :

” از آنجا که Adobe پس از ۳۱ دسامبر ۲۰۲۰ دیگر از Flash Player پشتیبانی نمی کند و از ابتدای ۱۲ ژانویه ۲۰۲۱ محتوای Flash را در Flash Player مسدود نکرده ، Adobe اکیداً به همه کاربران توصیه می کند برای محافظت از سیستم های خود، Flash Player را در اسرع وقت حذف کنند و تمهیدات لازم اخذ گردد. “

مدتها قبل گوگل نیز با تمرکز بر تجربه کاربران مرورگر محبوب خود (Chrome) ، اقدام به اطلاع رسانی در خصوص پایان پشتیبانی از Flash به طور رسمی نموده بود و بارها در هشدارهای مرورگر این موضوع را یادآوری نموده بود.

این موضوع برای مشتریان ایده به چه معناست ؟

با افول Flash در یک دهه گذشته و رشد استفاده از دستگاه های همراه و همچنین اوج گیری فناوری های تولید محتوا و برنامه های تحت وب، ایده فاصله محصولات خود را با Flash حفظ نمود و هیچگاه به طور مستقیم از این فناوری در هیچ یک از محصولات خود استفاده نکرد. لیکن برخی از کاربران ممکن است با توجه به موضوعات مرتبط و غیرمستقیم نیاز به راهنمایی در خصوص تغییر در رویه های خود باشند که به تفکیک به شرح ذیل اشاره می گردد : 

Adobe Connect :

نسخه های ۹ و قبل تر نرم افزار کلاس مجازی ادوب کانکت مبتنی بر فلش بودند و شرکت Adobe از نسخه ۱۰ اقدام به اضافه نمودن فناوری HTML5 در برگزاری جلسات آنلاین نمود. از این رو در صورتی که مشتریان نسخه های قبل از ۱۰ این نرم افزار را دارند برای جلوگیری از وقفه در جلسات خود لازم است در اسرع وقت نسبت به تهیه نسخه جدید اقدام فرمایند و در تعریف جلسات جدید خود قابلیت وب را تنظیم نمایند. علاوه بر رهایی از محدودیتها و مشکلات Flash در نسخه جدید قابلیتهای متعدد دیگری نیز در اختیار بهره برداران قرار گرفته است. لازم به ذکر است این یک بروزرسانی نخواهد بود و برای جلوگیری از مشکلات احتمالی و تغییرات زیرساختی ادوب، به عنوان نصب جدید باید در نظر گرفته شود و لذا حفظ اطلاعات نسخه قبل مقدور نخواهد بود.

محتواهای الکترونیکی :

بسیاری از شرکتهای فعال در حوزه تولید محتوا در کشور، با توجه به سهولتی که در تولید محتوای تعاملی با Flash وجود دارد، از نرم افزارهایی که خروجی مبتنی بر فلش دارند استفاده میکنند و متاسفانه بدون توجه به هشدارهای شرکت ادوبی در سالهای گذشته کماکان این تولیدات ( به خصوص در تهیه محتواهای اسکورم ) ادامه داشته است. متاسفانه در استفاده از محتواها محدودیت بیش از پیش خواهد شد و بهره برداران محترم باید نسبت به بازتولید آنها اقدام فرمایند.

سامانه یادگیری الکترونیکی :

در تعریف محتوا در LMS ایده با توجه به درخواستی که برخی مشتریان داشتند، در پخش فیلمهای آموزشی پلیری مبتنی بر Flash هم وجود دارد که در صورت انتخاب آن فیلمها قابل مشاهده نخواهد بود. البته در همین بخش پلیر HTML5 نیز پیش بینی شده که در صورت انتخاب آن در نمایش فیلمها اختلالی نخواهد بود. همین موضوع در فیلمهای بارگذاری شده در منابع نیز وجود دارد. لازم به ذکر است در نسخه جدید سامانه یادگیری الکترونیکی ایده پلیر Flash با توجه به عدم کارایی به کل حذف شده است. برای بهره مند از نسخه جدید سامانه مشتریان محترم میتوانند درخواست خود را جهت انجام اقدامات مقتضی با واحد پشتیبانی ایده، مطرح فرمایند. این بروزرسانی از اوایل دی ماه قابل ارایه خواهد بود.

شماره تماس واحد پشتیبانی : ۰۲۱۴۹۱۱۲۰۰۰ داخلی ۲

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید